اعجاز نظم آهنگ قرآن در تصویرسازی آیات رحمت
کد خبر: 4218753
تاریخ انتشار : ۰۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۵۳
در پایان‌نامه‌ای بررسی شد

اعجاز نظم آهنگ قرآن در تصویرسازی آیات رحمت

عیسی‌ پناهی‌زاده، حافظ کل قرآن کریم موضوع «اعجاز نظم آهنگ قرآن در تصویرسازی آیات رحمت» را در قالب پایان نامه‌ای در دانشکده علوم قرآنی قم مورد بررسی قرار داد.

قران کریم

به گزارش ایکنا از ایلام، در پایان‌نامه عیسی‌ پناهی‌زاده، حافظ کل قرآن کریم با موضوع «اعجاز نظم آهنگ قرآن در تصویرسازی آیات رحمت» که به تازگی در دانشکده علوم قرآنی قم از آن دفاع کرده، می‌خوانیم: یکی از جنبه‌های مهم زیباشناسی قرآن کریم اعجاز در نظم آهنگ و تصویرسازی آن است و چینش منظم حروف کلمات و عبارات، آهنگی دلنشین در سراسر آیات قرآن پدید آورده‌اند که تأثیری جذاب بر مخاطب می‌گذارند.
 
لطافت‌ها، ظرافت‌ها و نظمی که در الفاظ قرآن کریم وجود دارد به شیوه‌ای هنرمندانه ضمن تناسب با محتوا و معانی آیات با ترسیم تصاویری واقعی و صحنه‌هایی از شاهکارهای اعجازآمیز ذهن خواننده و شنونده را به خود مجذوب می‌کنند.
 
در واقع در تمامی آیات قرآن به واسطه وجود حرکات، زیر و بمی حروف، تکرار حروف نغمه‌پذیر به خصوص در فواصل آیات و... نظم آهنگ وجود دارد و هریک از این ابزارهای آفرینش هنری و نظم آهنگ معنوی و تأثیر‌گذار در تمامی آیات متناسب با سیاق و فضای آیه به زیبایی چینش یافته‌اند و ارزش و تناسب لفظی و معنایی کلام را به نهایت اعجاز رسانده‌اند. نکته مهم دیگری که در پایان‌نامه به آن اشاره شده، در این است که تمامی آیات قرآن به جز آیات تشریعی، تصویری هستند و این اسلوب تصویری سرّ اعجاز قرآن است.
 
در حقیقت ابزارهای نظم آهنگ و تصویرسازی با تأثیر خود بر مخاطب هر یک در جهت هدف هدایتی و تربیتی قرآن قرار دارند و یکی از شگفتی‌هایی که هنگام تدوین پایان‌نامه با آن مواجه شدم، تکرار کلمه رحمت در شماری از آیات قرآن کریم است که براساس نظم خاصی صورت گرفته و در واقع یکی از جنبه‌های شگفت‌انگیز این معجزه جاویدان را آشکار می‌کند. 
 
اگر به آیه ۱۵۷ در هر یک از سوره‌های بقره، آل عمران و انعام توجه کنیم ملاحظه می‌شود که کلمه رحمت در تمامی آیات ۱۵۷ از این سوره‌ها تکرار شده است که این نشان از نظام دقیق و چینش حساب شده در کلمات قرآن دارد و آنچنان دقیق است که یک کلمه در یک آیه مشخص (157) و در هر یک از این سوره‌هایی که با فاصله زمانی مختلف از هم نازل شده‌اند، به‌کار رفته است.
 
این تکرار نظام‌مند و چینش دقیق و شگفت‌آور کلمه رحمت‌، در آیات 28 هر یک از سوره‌های هود، اسراء، شورا و حدید نیز مشاهده می‌شود، همچنین با دقت در آیات 9 از سوره‌های هود، ص، زمر و غافر مشاهده می‌شود که کلمه رحمت دقیقاً در هر یک از آیات 9 از این سوره‌ها نیز به شکلی شگفت‌آور تکرار شده است.
 
مشابه این نظم دقیق و حساب شده از چینش منظم کلمه رحمت در سوره‌ها و آیات دیگری نیز وجود دارد که جنبه شگفتی دیگری از اسرار قرآن را آشکار می‌کند. تا آنجایی که مطالعه داشته‌ام تاکنون هیچ موردی در خصوص این شگفتی تکرار کلمه رحمت به این شکل نظام‌مند و دقیق در جایی بیان نشده و لزوم توجه و شناساندن این وجه از ابعاد شگفت‌انگیز و زیبای آیات قرآن برای آشنایی بیشتر با مضامین منظم و والای این معجزه ابدی، ضروری به نظر می‌رسد.
 
یادآور می‌شود، پناهی‌زاده در اردیبهشت امسال عنوان دوم جوان برتر قرآنی را در جشنواره جوان برتر ایران زمین به دست آورد.
انتهای پیام
captcha