ابعاد عملیات «وعده صادق» در سرزمین‌های اشغالی
کد خبر: 4211626
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۵۷
یادداشت

ابعاد عملیات «وعده صادق» در سرزمین‌های اشغالی

اقدام جمهوری اسلامی در عملیات «وعده صادق» صرفاً دفاع مشروع بوده است و بُعد تلافی‌جویانه آن همچنان برای جمهوری اسلامی ایران محفوظ است و چنانچه اسرائیل بخواهد اقدامات غیر عقلانی را انجام دهد، ایران با فرمان رهبر معظم انقلاب تلاویو و حیفا را با خاک یکسان خواهد کرد.

محمود محمودی، مدرس دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسیمحمود محمودی، مدرس دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی در یادداشتی اختصاصی که در اختیار ایکنا از ایلام قرار داده است، به بررسی ابعاد مختلف عملیات «وعده صادق» در سرزمین‌های اشغالی پرداخته است، متن کامل این یادداشت را با هم می‌خوانیم:
 
عملیات وعده صادق براساس بند 51 منشور سازمان ملل در حق دفاع مشروع اعضای سازمان ملل و براساس وعده مقام معظم رهبری در خصوص تنبیه رژیم متجاوز صهیونیستی انجام گرفت. دولت و کابینه نتانیاهو که در شرایط فروپاشی و سقوط قرار دارد به منظور افزایش طول عمر سیاسی خود از تاکتیک صدور بحران در شرایط بقا استفاده کرد تا با یک بحران جدید بتواند برای مدتی هر چند اندک خود را از محاکمه مخالفان سیاسی در ارتباط با شکست در عملیات طوفان الاقصی نجات دهد بر همین اساس کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق را مورد حمله هوایی قرار داد و هفت نفر از مستشاران نظامی کشور از جمله سردار  زاهدی و سردار حاج رحیمی را به شهادت رساندند.
 
این عملیات در ابعاد مختلف قابل بررسی است:
 
بعد حقوقی: براساس کنوانسیون ۱۹۶۱ سازمان ملل تمام مراکز دیپلماتیک و سفارتخانه‌ها مصون از تعرض می‌باشد. همچنین براساس کنوانسیون ۱۹۶۳ نیز مراکز کنسولی و محل زندگی سفیر مصون از تعرض می‌باشد. با توجه به اینکه رژیم جعلی اسرائیل بدون توجه به رعایت قوانین؛ اصول و موارد آمده در حقوق بین‌المللی جنایت ضد بشری و کنسولی مرتکب شده است. بنابراین جمهوری اسلامی ایران براساس بند ۵۲ منشور سازمان ملل و با رعایت نکات چهارگانه آن و در قالب دفاع مشروع و به منظور تنبیه متجاوز حملات موشکی و پهبادی خود را انجام داده است.
 
بعد اطلاعاتی: جمهوری اسلامی ایران با استفاده از توان اطلاعاتی خود و از طریق سیستم‌های ماهواره‌ای، پهپادهای اطلاعاتی و شبکه‌های انسانی و عوامل نفوذی خود در ادوار گذشته تمام مراکز حیاتی، حساس، مهم و همچنین مراکز نظامی، امنیتی و جاسوسی رژیم جعلی اسرائیل را شناسایی کرده و بخشی‌های مهمی از مراکز استراتژیک و جاسوسی و نظامی آن از جمله مرکز رادار باند x پیشرفته AN/tpy-2 در صحرای نقب که به‌عنوان بزرگترین مرکز راداری جاسوسی سری آمریکا محسوب می‌شود را مورد هدف موشکی قرار داده است که مأموریت آن شناسایی موشک‌های ایران و ارسال داده‌های آن به اسرائیل و سامانه تاپ ABm آمریکا و همچنین مسئولیت حفاظت از پایگاه‌های هوایی نواتیم و راهون و مرکز هسته‌ای دیمونا دارند. در این مرکز سری تعداد زیادی از افسران ارشد اطلاعاتی و عوامل دیگر به درک واصل گردیدند.
 
بعد نظامی: در عملیات وعده صادق، پایگاه هوایی نواتیم که یکی از مهمترین پایگاه‌های هوایی اسرائیل و محل استقرار هواپیماهای F35 و هواپیماهای سوخت‌رسان و ترابری نظامی است با ۱۵ موشک بالستیک مورد هدف قرار گرفت البته بعضی از خبرگزاری‌ها هفت موشک را تأیید کردند، به‌طوری که این پایگاه هوایی فعلا غیر قابل استفاده است. 
 
یکی دیگر از پایگاه‌های هوایی رژیم جعلی اسرائیل که مورد هدف قرار گرفت، پایگاه هوایی مارون در صحرای نقب است این پایگاه هوایی نیز با تعدادی موشک از نوع شاهد و پهپاد مورد هدف قرار گرفته است. مراکز تجمع نیروهای نظامی و زرادخانه‌ها و همچنین مرکز ساخت موشک و تسلیحات در حومه حیفا نیز مورد هدف قرار گرفته است. سامانه‌های موشکی گنبد آهنین و فلاخن داوود که همه کارشناسان نظامی اذعان به ناکارآمدی آنها را دارند از جمله دستاوردهای این عملیات است. در این دفاع مشروع کشورهای آمریکا، انگلیس، فرانسه، اردن، امارات و عربستان به کمک اسرائیل آمدند، اما هرگز نتوانستند مانع از نفوذ موشک‌ها و پهپادهای هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به سرزمین‌های اشغالی شوند. ضمن اینکه محور مقاومت با حضور حزب‌الله لبنان، حشدالشعبی عراق، انصارالله یمن هم این عملیات را پشتیبانی کردند.
 
بعد رسانه‌ای: در فاصله حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق تا زمان اجرای عملیات وعده صادق برنده واقعی این جنگ رسانه‌ای، ایران بود، چراکه تمامی شهروندان اسرائیلی در بدترین شرایط قرار گرفته و دستورات نظامی مبنی بر تأمین آب و آذوقه و رفتن به پناهگاه مؤید این مهم است و نظامیان هم به وحشت آمده بودند، بعد از عملیات نیز رژیم جعلی تلاش کرد فضای رسانه‌ای را با همکاری عوامل داخلی و منطقه‌ای خود مدیریت کند و با انتشار اخبار جعلی و کلیپ‌های فیک سعی کرد عملیات را بی‌اهمیت و بدون خسارات نشان دهد، دیری نپاید که کارشناسان نظامی، اطلاعاتی، نظامی و سیاسی و حتی شبکه‌های تلویزیونی رژیم جعلی اسرائیل به شکست گنبد آهنی و فلاخن داوود و خسارات بالای عملیات اذعان کردند. این شکست رسانه‌ای، اطلاعاتی و نظامی می‌تواند نتانیاهو و کابینه شکست‌خورده او را به اقداماتی غیر عقلانی وادار کند.
 
البته اقدام جمهوری اسلامی صرفاً دفاع مشروع بوده است و بُعد تلافی‌جویانه آن همچنان برای جمهوری اسلامی ایران محفوظ است و چنانچه اسرائیل بخواهد اقدامات غیر عقلانی را انجام دهد، ایران نیز با انواعی از موشک‌ها از جمله عاشورا، شهاب ۳، خرمشهر ۴، قدر ۱۱۰، سجیل، کروزپاوه، خیبرشکن و موشک شاهد و همچنین پهپادها و براساس فرمان امام خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب تلاویو و حیفا را با خاک یکسان خواهد کرد. اگر چه همین عملیات نیز تاکنون دستاوردهای زیادی داشته است که بخشی از آن عبارتند از وحدت بیشتر بین مردم و دولتمردان و جناح‌های مختلف سیاسی کشور، تقویت احساس غرور ملی و افتخار ملی، تغییر معادله قدرت در منطقه و جهان، عدم اعتماد کشورهای منطقه و فرامنطقه به آمریکا و اروپا، چراکه آمریکا فقط به حمله به بعضی از پهپادها اکتفا کرد.
 
و نکته پایانی اینکه فروپاشی و اضمحلال اسرائیل سرعت یافته است و بیت‌المقدس به‌زودی به فضل الهی آزاد خواهد شد و غزه به آرامش و آسایش خواهد رسید و جمهوری اسلامی ایران همچنان به‌عنوان ام‌القرای جهان اسلام خواهد بود. کشورهای منطقه نیز بدانند آمریکا برای آنها دوست و رفیق قابل اعتمادی نخواهد بود همچنان که رفیق خوبی برای دیگران نبود.
انتهای پیام
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
حشمت
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴۰۳/۰۲/۱۴ - ۱۲:۰۳
0
0
خیلی خوب تحلیل شد ممنونم
captcha