کد خبر: 3820543
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۶
سلیمانی دشتکی خبر داد:
گروه اجتماعی - استاندار ایلام گفت: سال گذشته 36 هزار هکتار زمین آبی با حضور معاون اول رئیس جمهور به بهره‌برداری رسید و امسال نیز 26 هزار هکتار در سفر رئیس جمهور به بهره‌برداری خواهد رسید.
بهره‌برداری از 26 هزار هکتار زمین آبی در ایلام در سفر رئیس‌جمهور
به گزارش ایکنا از ایلام، قاسم‌سلیمانی‌دشتکی، استاندار ایلام امروز بیست و هشتم خرداد ماه در نشست تخصصی اقدام مشترک توسعه منابع طبیعی و آبخیزداری در منطقه زاگرس اظهار کرد: این که وزارت جهاد کشاورزی، ایلام را به عنوان میزبان این همایش انتخاب کرده است سپاسگزاریم و عنایت امروز به خاطر توفیقاتی است که استان در عرصه‌های منابع طبیعی و اجرای فعالیت‌های آبخیزداری، آبخوانداری و جنگل‌کاری و مرتع‌داری به دست آورده است.
وی با بیان اینکه دخالت بشر در طبیعت باعث تخریب جنگل‌ها و مراتع شد، تصریح کرد: جنگل به خاطر سوخت، مراتع به خاطر درآمد بیشتر به طمع کشت غلات با شخم‌های غیراستاندارد به معرض انداخته است.
استاندار ایلام گفت: برای جنگل کاری، بیابان زدایی، آبخیزداری کارهای بزرگی منابع طبیعی انجام داده و بیش از 60 هزار هکتار جنگل‌کاری در استان ایلام صورت گرفته و فعالیت های بسیار خوبی در بحث آبخیزداری و آبخوانداری در استان ایلام انجام شده است.
سلیمانی تصریح کرد: در بحث کنترل سیل هم بعد از سیل سال 94 اقدامات بسیار موثری انجام شد خصوصا در دو سال اخیر فعالیت‌های بسیار خوبی در بحث پیشگیری از سیل انجام شد که نتیجه‌ی آن را در سیل فروردین امسال در استان شاهد بودیم و یکی از بزرگترین فعالیت های ما کنترل سیل در مسیرها بود؛ حدود 20 پارک جنگلی چند منظوره در استان ایلام ایجاد شد.
وی ادامه داد: فعالیت موثر و مثبت دیگر در استان ایلام جلب مشارکت عمومی در احیاء جنگل ها و مراتع و آبخیزداری و آبخوانداری بود و کار بهتر واگذاری این عرصه‌ها به مردم محلی بود که در فعالیت‌های منابع طبیعی مشارکت کردند.
استاندار ایلام با بیان اینکه در ایلام کاشت درختان مثمر گسترش یافت و مردم نسبت به بهره‌برداری از این عرصه و همچنین حفاظت از آنها فعالیت می‌کنند، ادامه داد: در زاگرس شخم طولی کوهپایه ها یک خطر جدی برای منابع طبیعی و فرسایش خاک است چرا که برای یک میلیمتر تولید خاک 60 سال نیاز است و ما با این کار سالانه 4 میلیمتر خاک را از بین می‌بریم.
سلیمانی دشتکی با تاکید بر اینکه در استان ایلام مقوله آبخیزداری و آبخوانداری مورد توجه قرار گرفته است و کشت جایگزین با توجه به ظرفیت مناطق از جمله کشت هایی مانند گل نرگس و دیگر کشت ها رواج یافته است، تصریح کرد: احیاء بیش از 80 هزار هکتار اراضی کشاورزی با ایجاد شبکه های انتقال و توزیع آب از جمله ایجاد خطوط اصلی انتقال آب که توسط وزارت نیرو انجام شد و شبکه های آبرسانی که با همت وزارت جهاد انجام شد که این اقدامات در اراضی کشاورزی بسیار قوی تر انجام شد.
وی تصریح کرد: سال گذشته 36 هزار هکتار زمین آبی با حضور معاون اول رئیس جمهور به بهره برداری رسید و امسال نیز 26 هزار هکتار در سفر رئیس جمهور محترم به بهره‌برداری خواهد رسید.
استاندار ایلام ادامه داد: خسارات زیادی سیل به استان های زاگرس نشین وارد شد کمک هایی از نهادها و ارگان ها صورت گرفته و حرکت خوبی به عنوان کمک بلاعوض و تسهیلات قرض الحسنه تصویب شد اما نقدینگی هنوز صفر است و نهضت جنگل کاری، آبخیز داری و آبخوان‌داری در ایلام شروع شده و با کمک مردم تداوم می‌یابد.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: