کد خبر: 3714090
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۲
گروه اجتماعی - همایش نکوداشت مرحوم دکتر «محمد عبداللهی» در دانشگاه ایلام برگزار و پیشنهاد شد جایزه‌ای با نام این جامعه‌شناس فقید تعریف شود.
به گزارش ایکنا از ایلام، قاسم سلیمانی دشتکی، استاندار ایلام در این همایش با بیان اینکه چه بهتر بود که این همایش‌ها در زمان حیات افراد انجام بگیرد، از برگزاری همایش‌های گذشته دانشگاه ایلام مانند همایش بین‌المللی گرد و غبار، کارآفرینی، ایده‌های ثروت‌ساز و هفته پژوهش قدردانی و اظهار کرد: برگزاری چنین همایش‌هایی نشان می‌دهد دانشگاه به مسائل جامعه می‌پردازد.
وی با بیان اینکه این جامعه‌شناس، علوم اجتماعی و علوم اجرایی را به هم پیوند داد تصریح کرد: آن مرحوم از دهه‌ی 60 به دنبال یافتن راه‌حل برای مشکلات جامعه شد و به طور واضح بین علوم نرم‌افزاری شامل فرهنگ، علوم اجتماعی و جامعه‌شناسی و علوم سخت افزاری شامل امور عینی، فیزیکی و اجرایی پیوند برقرار کرد .
استاندار ایلام ادامه داد: عبدالهی نشان داد جامعه‌شناسی باید در خدمت حل مشکلات جامعه باشد و با واقع‌گرایی پیوند مستحکمی را با جامعه بوجود آورد.
سلیمانی با بیان اینکه یکی از موانع توسعه در استان‌هایی مانند ایلام موانع فرهنگی و اجتماعی است، تصریح کرد: جامعه‌شناسان باید برای حل این مشکل راهکار ارائه دهند.
وی با اشاره به دیدار خود با برخی از سرمایه‌گذاران و شرکت‌های سرمایه‌گذاری گفت: این افراد و شرکت‌ها با وجود اینکه می‌دانند سرمایه‌گذاری در استان‌هایی مانند ایلام از نظر مادی به سود آنهاست اما به دلیل برخی موانع اجتماعی و فرهنگی از ورود به استان امتناع می‌کنند که لازم است جامعه‌شناسان به رفع این نارسایی‌ها کمک کنند.
استاندارایلام با بیان اینکه ترویج ارزش‌های عام فرهنگی از برخی نزاع‌ها می‌کاهد، تصریح کرد: یکی از ابتکارات عبداللهی این بود که این مشکلات را شناسایی کرد و امروز جامعه‌شناسان باید با ادامه‌ی راه او به حل مشکلات استان و کشور کمک کنند.
دکتر محمد علی‌اکبری، رئیس دانشگاه ایلام نیز با بیان اینکه امروز روز بزرگی برای دانشگاه ایلام است، اظهار کرد: از مرحوم عبداللهی آموخته‌ایم که دانشگاه دبیرستان بزرگی نیست، بنابراین مشکلات جامعه را رصد می‌کنیم  و حضور امروز غیردانشگاهیان در دانشگاه ایلام نشان می‌دهد این دانشگاه اجتماعی شده و با جامعه به بهترین شکل ارتباط برقرار کرده است.
دکتر بهروز سپیدنامه، دبیر اجرایی این همایش نیز گزارش کوتاهی از چگونگی برگزاری این همایش ارائه و از زحمات دست‌اندرکاران تقدیر کرد.
وی پیشنهاد کرد در رشته‌ی جامعه‌شناسی برای پایان‌نامه‌های برتر جایزه‌ای به نام «عبداللهی» تعریف شود.
در حاشیه‌ی سالن این همایش نمایشگاهی از آثار دکتر عبداللهی در معرض دید شرکت‌کنندگان قرار گرفت.
در پایان این مراسم پرتره مرحوم «عبدالهی» به خانواده‌ی این جامعه‌شناس فقید اهدا شد.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: